Dějiny Afriky
Afrika je nejstarším obydleným územím na Zemi a všeobecně se má za to, že lidská rasa se vyvinula na území dnešního afrického kontinentu. Během 20. století antropologové objevili mnoho fosílií a evidovali lidské osídlení přibližně před sedmi miliony let. Slavná rodina Leakeyova objevila několik druhů opočlověka, který se vyvinul do typu člověka jako ho známe jako např. Australopithecus afarensis (radiometricky datován do 3,9-3,0 miliony let př.n.l.), Paranthropus boisei (2.3-1.4 miliony let př.n.l.) a Homo ergaster (asi 600 000-1,9 milionů let př.n.l.).
Po dobu prehistorického věku neměla Afrika žádné národní státy (jako ostatní státy světa té doby). Místo toho byla obydlena kmeny lovců a sběračů jako např. kmeny Khoi a San (dnes známými jako bušmeni).
Kolem roku 3300 př.n.l. vzniká na severu Afriky říše Egypt. Ta existovala s proměnlivým vlivem na tehdejší civilizace až do roku 343 př.n.l. Ostatní větší civilizace zahrnují Etiopii, Núbijské království, království Sahelu (Ghana, Mali a Songhai) a Velké Zimbabwe.
Ve 14. století do Afriky přišli evropští cestovatelé. Vyjednávání s některými místními kmenovými náčelníky Evropanům umožnilo zajmout a zotročit milióny Afričanů. Byli odvlečeni na práci do celého světa. Tento obchod je známý jako obchodování s otroky. Kupříkladu dnešní černošská populace v USA (afroameričani) je pozůstatkem oněch dob. Na začátku 19. století evropské imperiální mocnosti obsadily většinu afrického kontinentu a vytvořily kolonie. Koloniální panství skončilo až s koncem 2. světové války, kdy všechny kolonie postupně získaly nezávislost. Značná část dnešních států v Africe má hranice pocházející ještě z období kolonialismu.
Dnes je Afrika domovem více než 50 nezávislých států, které, s vyjímkou dvou států, získaly své hranice během let kolonialismu.